Patrioto! Napisz i opublikuj swój artykuł Dodaj zdjęcia i filmy Zostań Lokalnym Patriotem24 Załóż konto! Publikuj!


Inauguracja roku szkolnego w Warszawie


Inauguracja roku szkolnego w Warszawie

W poniedziałek, 4 września ponad 200 000 uczniów rozpoczęło naukę, w tym połowa w szkołach podstawowych. Inauguracja roku szkolnego odbyła się w Technikum Kinematograficzno – Komputerowym przy ul. Polnej 7, które powstało w budynku gimnazjum nr 36.

 

 

 

- Od ponad dziesięciu lat modernizujemy kształcenie zawodowe i dostosowujemy je do potrzeb rynku pracy. Dbamy o technika i staramy się, aby jakość świadczonych usług edukacyjnych w tych placówkach była na wysokim poziomie, a czynimy to w przekonaniu, że ta ścieżka kształcenia to rozsądny wybór. Dlaczego? Każdy młody człowiek kończąc technikum ma już zawód, dzięki czemu szybciej jest gotowy do usamodzielnienia się, podjęcia pracy, jednocześnie mogąc kontynuować naukę w szkole wyższej – mówi Włodzimierz Paszyński, zastępca Prezydent m.st. Warszawy.

Nowa sieć szkół obejmuje 251 szkół podstawowych (w tym 248 szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży oraz 3 szkoły dla dorosłych), 101 liceów ogólnokształcących, 47 techników i 33 szkoły branżowe I-go stopnia dla młodzieży. Łącznie w Warszawie jest blisko 500 samorządowych szkół różnego typu.

Gimnazja przekształcone
W Warszawie:
•     51 gimnazjów zostało przekształconych w szkoły podstawowe
(30 dla dzieci i młodzieży  + 2 dla dorosłych + 19 specjalnych),
•     64 gimnazja zostały włączonych do szkół podstawowych
(46 dla dzieci i młodzieży + 1 dla dorosłych + 17 specjalnych),
•     8 gimnazjów zostało przekształconych w szkoły ponadpodstawowe (7 szkół ogólnodostępnych + 1 szkoła specjalna),
•     30 gimnazjów zostało włączonych do szkół ponadpodstawowych
(28 dla dzieci i młodzieży + 1 dla dorosłych + 1 specjalna).

Inwestycje i remonty
W tym roku zaplanowaliśmy na remonty i konserwacje placówek oświatowych 116 mln zł. Duża część tych prac jest związana ze zmianami oświatowymi. Remonty były w 421 placówkach, w tym w: 147 szkołach podstawowych, 149 przedszkolach, 43 gimnazjach, 38 liceach ogólnokształcących, 16 szkołach zawodowych, 13 poradniach i placówkach edukacji pozaszkolnej, 15 szkołach i placówkach specjalnych. Najwyższe wydatki na remonty i konserwacje zaplanowano w Śródmieściu (20,5 mln zł), na Woli (12 mln zł), Mokotowie (11,9 mln zł) i Pradze-Południe (8,3 mln zł).

Szacujemy, że w Warszawie koszty przystosowania szkół do zmian oświatowych wyniosą 70 mln zł. Najwięcej środków przeznaczono na utworzenie i doposażenie pracowni przedmiotowych w szkołach podstawowych (fizyczna, chemiczna, biologiczna). Duże wydatki Warszawa ponosi także na tworzenie placów zabaw w gimnazjach przekształconych w szkoły podstawowe, przystosowanie świetlic szkolnych, stołówek, toalet i ogólnie zwiększenie wyposażenia szkół. Przykładem jest gimnazjum nr 143 przy ul. Bartniczej 8, które zostało przekształcone w szkołę podstawową nr 378. Od piątku, 1 września, z nowych sal będą korzystają dzieci w wieku przedszkolnym, a od 4 września kolejne roczniki ze szkoły podstawowej. Dostosowanie tylko tej placówki do potrzeb młodszych dzieci kosztowało 664 488,18 zł. Łącznie dzielnica Targówek wydała 5,3 mln zł na dostosowanie swoich placówek, Śródmieście – ok. 5 mln zł.

Nie martw się o dojazdy do szkoły
Od piątku, 1 września, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów podróżują komunikacją miejską bezpłatnie, na podstawie kart ucznia. Uczniowie już nie muszą kupować i kasować biletów, mogą korzystać z komunikacji bezpłatnie. Zyskają na tym domowe budżety, skorzystają też inni użytkownicy dróg. Przed wprowadzeniem tego rozwiązania z komunikacji korzystało ponad 45 tys. spośród 151 tys. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Tymczasem do końca sierpnia wydaliśmy już ponad 120 tys. kart ucznia.
Bezpłatne przejazdy - od 1 września 2017 r. - przysługują uczniom warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów, publicznych i niepublicznych oraz uczniom mieszkającym w Warszawie i uczącym się w innych placówkach oświatowych, zlokalizowanych poza granicami stolicy. Uprawnienie jest wgrywane na cały okres pobytu dziecka w szkole (nie dłuższy niż 4 lata) i obowiązuje na obszarze 1. i 2. strefy.

Coraz więcej miejsc w przedszkolach
Przypomnijmy, już od piątku, 1 września dzieci chodzą do przedszkoli, których z roku na rok jest coraz więcej. W przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach w nowym roku szkolnym (2017/2018) z opieki będzie korzystać 56,7 tys. dzieci, w tym 14 tys. trzylatków. W placówkach są jeszcze wolne miejsca – około 1,3 tys., a ich wykaz został opublikowany 31 sierpnia na stronie przedszkola.edukacja.warszawa.pl.

Od 2007 r. miasto zbudowało 33 przedszkola, a około 200 placówek zostało zmodernizowanych lub wyremontowanych. Od września działa 5 nowych przedszkoli: przy ul. Kunieckiej 8 (Targówek), przy ul. Skarbka z Gór 9A (Białołęka), ul. Wojciechowskiego 13 (Ursus) będące filią już istniejącego, przy ul. Hlonda 20j (Wilanów), ul. Rydygiera 8a (Żoliborz). W trakcie roku szkolnego 2017/2018 do użytku zostaną oddane 3 placówki na Białołęce (przy ul. Ceramicznej, ul. Głębockiej i ul. Myśliborskiej). Dzięki inwestycjom i zmianom organizacyjnym w tym roku szkolnym, od września w Warszawie jest o 5000 miejsc więcej w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach. Do 2020 roku miasto wybuduje kolejne 24 przedszkola i 14 szkół.

W miejskich przedszkolach nie płacisz za opiekę
Od września w stolicy 48,6 tys. przedszkolaków będzie korzystać z zajęć za darmo. Od 2013 r. opłata za przedszkola wynosi 1 zł za każdą godzinę pobytu dziecka w placówce powyżej sześciu godzin opieki. Dzięki likwidacji opłat rodzice w domowym budżecie mogą zaoszczędzić nawet 1000 zł rocznie. Rodzice będą płacić jedynie za posiłki. Warszawa jest pierwszym dużym miastem w Polsce, które całkowicie zlikwidowało opłaty za opiekę w przedszkolu.

 

 

Fot. R.Motyl


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] Obchody 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

[VIDEO] Obchody 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

2026-06-05 12:11:34

Prezydent RP Karol Nawrocki wziął udział w uroczystych obchodach 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marynarzy Wojsk Ochrony Pogranicza w Gdańsku.

[VIDEO] Obchody 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

[VIDEO] Obchody 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

2026-06-05 12:11:34

Prezydent RP Karol Nawrocki wziął udział w uroczystych obchodach 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marynarzy Wojsk Ochrony Pogranicza w Gdańsku.

[VIDEO] Obchody 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

[VIDEO] Obchody 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

2026-06-05 12:11:34

Prezydent RP Karol Nawrocki wziął udział w uroczystych obchodach 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marynarzy Wojsk Ochrony Pogranicza w Gdańsku.

[VIDEO] Obchody 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

[VIDEO] Obchody 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

2026-06-05 12:11:34

Prezydent RP Karol Nawrocki wziął udział w uroczystych obchodach 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marynarzy Wojsk Ochrony Pogranicza w Gdańsku.

[VIDEO] Obchody 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

[VIDEO] Obchody 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

2026-06-05 12:11:34

Prezydent RP Karol Nawrocki wziął udział w uroczystych obchodach 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marynarzy Wojsk Ochrony Pogranicza w Gdańsku.

Rząd przyjął projekt ustawy o prawach i obowiązkach ucznia

Rząd przyjął projekt ustawy o prawach i obowiązkach ucznia

2026-04-09 06:59:36

Rada Ministrów na posiedzeniu 8 kwietnia 2026 r. przyjęła projekt ustawy o prawach i obowiązkach ucznia. Teraz projekt zostanie skierowany do Sejmu RP.

Wojsko przyciąga młodych. W tym roku 2,6 tys. osób rozpoczęło naukę na studiach wojskowych

Wojsko przyciąga młodych. W tym roku 2,6 tys. osób rozpoczęło naukę na studiach wojskowych

2025-10-08 07:44:37

Według danych Ministerstwa Obrony Narodowej z lipca br. mamy ponad 210 tys. żołnierzy zawodowych i 41 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Celem ustanowionym po wybuchu wojny w Ukrainie jest osiągnięcie liczebności armii na poziomie 300 tys. osób. Jego realizacji służą zachodzące na przestrzeni ostatnich trzech lat zmiany w przepisach czy usprawnienie procesu rekrutacji. Obserwowany jest także wzrost zainteresowania nauką w klasach mundurowych i na uczelniach wojskowych.

[VIDEO] Prezydent na nauguracji roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej

[VIDEO] Prezydent na nauguracji roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej

2025-10-02 09:31:01

Prezydent RP wziął udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej. – Historia mądrością, przyszłość wyzwaniem – to dewiza Politechniki Gdańskiej i cieszę się, że tak brzmi, bo jest mi bardzo bliska – powiedział w swoim wystąpieniu Karol Nawrocki.

[VIDEO] Prezydent na nauguracji roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej

[VIDEO] Prezydent na nauguracji roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej

2025-10-02 09:31:01

Prezydent RP wziął udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej. – Historia mądrością, przyszłość wyzwaniem – to dewiza Politechniki Gdańskiej i cieszę się, że tak brzmi, bo jest mi bardzo bliska – powiedział w swoim wystąpieniu Karol Nawrocki.

[VIDEO] Kompas Jutra: prof. Izdebski o zdrowiu młodzieży, seksualizacji i szkolnych emocjach

[VIDEO] Kompas Jutra: prof. Izdebski o zdrowiu młodzieży, seksualizacji i szkolnych emocjach

2025-09-26 12:50:53

Czy szkolna miłość to tylko zauroczenie? Prof. Zbigniew Izdebski w podcaście Kompas Jutra wyjaśnia, jak edukacja zdrowotna może chronić młodych ludzi przed zagrożeniami i fake newsami.




2